Haber

Tel Aviv’de erken seçim talebiyle gösteri düzenleyenlere İsrail polisi müdahale etti

Tel Aviv’de binlerce kişi, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu Gazze Şeridi’ndeki İsrailli mahkumları “umursamamakla” suçlayarak erken seçim talebinde bulundu.

“ACİL ERKEN SEÇİM” pankartı taşıdılar

Habima Meydanı’nda toplanan kalabalık, “(Gazze’deki İsrailli esirler) 113 gündür acı çekiyor; Netanyahu ve (İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny) Gantz umursamıyor” ve “Şu anda erken seçim” ve “Hükümet şu anda erken seçime gidiyor” yazılı pankartlar taşıdı. Artık darmadağın” “Yeter” yazılı pankartlar taşıdılar.

PROTESTOCUSUN AYAĞI KIRILMIŞTI

Daha sonra bir grup gösterici yürüyüş yaparak Savunma Bakanlığı’nın bulunduğu Kaplan Caddesi’ni trafiğe kapatmak istedi. İsrail güçleri, yaya ve atlı polislerle göstericilere müdahale ederek en az iki kişiyi gözaltına aldı. Yaklaşık 2 saat süren müdahale sırasında polisle göstericiler arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, polis atlarından biri kadın göstericinin ayağını ezdi.

“BU DEVLET ARTIK GİTMELİ”

Gazetecilere konuşan göstericilerden Gil Gat, İsrail hükümetini “her şeyi mahvetmekle” suçladı ve bir an önce erken seçim yapılmasını istediğini söyledi. İsrail’deki durumun sorumluluğunun hükümete ait olduğunu belirten Gat, “İsrail hükümeti güvenliği ihmal etti. 7 Ekim’deki saldırının (Hamas saldırısı) nedeni buydu. Artık bu hükümet gitmeli, en önemlisi bu.” şu anda olan şey.” söz konusu.

Gat, hükümetin Gazze Şeridi’ndeki İsrailli mahkumları geri getirmek için elinden geleni yapması gerektiğini söyledi. “Hamas’la yapılacak bir anlaşma mahkumların serbest bırakılmasını sağlayacak mı?” Gat, soruya “Umarım öyle olur” yanıtını verdi.

Gösteriye katılanlardan Noa Harell, “Gösteri katılımcılarından bazıları hükümeti İsrail vatandaşlarını savunma görevini yerine getirmemekle suçluyor ve Gazze savaşının bu noktada devam etmesinin bize daha fazla zarar getireceğini düşünüyor” dedi. güzel, buraya katılan herkes Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin kurtarılmasını istiyor.” dedi.

Göstericilerden bir kısmının ne pahasına olursa olsun İsrailli tutukluların kurtarılmasını istediğini belirten Harell, “Filistinli tutukluların serbest bırakılması anlamına gelse bile bunun olmasını istiyorlar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu