Ekonomi

Yılın ilk yarısında 829 milyon dolarlık gelir

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamaya göre, geçen yılın ilk yarısında tüm yurttan su işleri ihracatı 117 bin ton iken, aynı dönemde yaklaşık yüzde 7 artışla 125 bin tona ulaştı. bu yılın

Değer bazında geçen yılın ilk 6 ayında 760 milyon dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde yüzde 9 artarak 829 milyon dolar oldu.

Levrek 263 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer alırken, çipura ihracatından 215,7 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı. Somon ve alabalık da öne çıkan diğer ihracat ürünleri arasında yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Şube Meclis Başkanı Sinan Kızıltan, son yıllarda su ürünleri sektörüne yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin dünyanın en büyük levrek ve çipura üretici ve ihracatçılarından biri haline geldiğini belirtti. son 25 yıl

Ton balığında dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer aldıklarını kaydeden Kızıltan, şöyle konuştu: “2022 yılında su işleri sektörü olarak 1 milyar 650 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik, 2023’te 1.8 milyar doları, 2024’te ise 2 milyar doları Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyoruz.”ifadeleri kullandı.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, su ürünleri sektörünün 560 milyon dolarlık ihracatının büyük bir kısmının Ege Bölgesi’ndeki su ürünleri ihracatçıları tarafından yapıldığını bildirdi.

sarkikaraagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu